poniedziałek, października 01, 2018

Sekretna córka - Shilpi Somaya Gowda

Shilpi Somaya Gowda już po raz drugi gości na moim blogu. Pierwszy raz mogliście przeczytać o jej książce w tym poście <klik>. Dzisiaj pora na tytuł, który stał się międzynarodowym bestsellerem przetłumaczonym na 17 języków.


Autor: Shilpi Somaya Gowda
Tytuł: Sekretna córka
Ilość stron: 408
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: literatura współczesna

"W małej indyjskiej wiosce Kavita wydaje na świat córeczkę. Jednak w kulturze preferującej synów jedynym sposobem na uratowanie nowo narodzonej dziewczynki jest oddanie jej do sierocińca. Decyzja ta będzie prześladować Kavitę i jej męża przez resztę życia, nawet po narodzinach upragnionego syna.
Po drugiej stronie globu Somer amerykańska lekarka, dowiaduje się, że jest bezpłodna. Razem ze swym mężem Krishnanem decyduje się na adopcję. Wkrótce małżonkowie trafiają na zdjęcie dziecka z bombajskiego sierocińca – dziewczynki o niezwykłym spojrzeniu i przyjmują ją do swojej rodziny.

„Sekretna córka” w poruszający sposób przedstawia macierzyństwo, poczucie straty, poszukiwanie tożsamości oraz potrzebę miłości. To piękna historia dwóch rodzin – indyjskiej i amerykańskiej – oraz dziewczynki, która nierozerwalnie je połączyła."
-opis z tyłu okładki

W tej książce podobnie jak w poprzedniej tej autorki spotykamy się ze zderzeniem dwóch skrajnie różnych światów Indii. Biedoty, która musi sobie radzić w skrajnych warunkach slumsów ze smrodem, chorobami, głodem, zalegającymi wszędzie śmieciami i ludzkimi odchodami i światem bogatym, w którym ludziom dobrze się wiedzie, stać ich na służbę, zachcianki, różne przyjemności, ale też dobre wykształcenie, które w przyszłości pozwoli im równie dobrze się ustawić w życiu.

Książka jest o życiu w Ameryce i Bombaju, o uzyskanych i straconych dzieciach, o smutku i nieszczęściu, w dwóch skrajnie różnych kulturach. Oba światy łączy postać tytułowej "Sekretnej Córki". Urodziła się w biednej rodzinie, tak biednej, że nie było ich stać na córkę, przez co matka oddała ją do sierocińca, aby mogła przeżyć. To zapewniło dziewczynie nie tylko uniknięcie śmierci, ale też szansę na adopcję, dzięki której zamieszkała w Ameryce, gdzie wszystkiego ma pod dostatkiem, jest łatwy dostęp do nauki i możliwości, aby się rozwijać.

Ważną rolę w książce grają matki. Ta która, żeby uratować ukochane dziecko musiała je oddać oraz ta, która nie mogła go mieć i zdecydowała się na adopcję. Jest to opowieść o sile matczynej miłości i o tym, jak ważne są dobre relacje w rodzinie, niedoceniane  na co dzień , ale jednak bardzo potrzebne, których niestety wartość uświadamiamy sobie bardzo często, kiedy jest już późno i kierują nas na to dramatyczne wydarzenia.

Bardzo podoba mi się w książkach tej autorki to, że dość szczegółowo opisuje Indie i ich kulturę i zwyczaje. Obrzędy towarzyszące pogrzebom i weselom, tradycyjne indyjskie stroje, potrawy zwyczaje. To wszystko nadaje powieści niesamowitego klimatu i atmosfery, pozwala wczuć się w historię. Bardzo pomocny okazuje się też w czasie czytania słowniczek, który jest umieszczony na końcu książki i wyjaśnia nam wszystkie obce terminy, takie jak na przykład "kabbadi", "ćappale" i "śakti".

Myślę, że mogę polecić tę książkę, każdemu, kto ma ochotę na coś z głębszym sensem i lubi poznawać inne kultury, bo głównie na to ja zwróciłam uwagę podczas czytania ☺

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję!
Wszystkie komentarze są dla mnie ogromną motywacją i wywołują uśmiech na mojej twarzy.
Dziękuję za szczerość i ocenę mojej pracy ☺
Jeśli posiadasz własną stronę WWW, zostaw link do siebie, a na pewno cię odwiedzę. Lubię wiedzieć czym interesują się moi czytelnicy.

Zobacz również:

Copyright © Czytam, polecam... , Blogger